جدیدترین نظرها

مسئولین محترم جماعت دعوت و (1 هفته 6 روز پیش)

مسئولین محترم جماعت دعوت و اصلاح
با سلام واحترام.
درج نظر من در این جا ارتباط مستقیمی با مطلب بالا ندارد فقط به ذهنم رسید پیشهناد کنم شما از طریق جماعت به عنوان یک شخصیت حقوقی به مسئولین کشوری یا بین اللملی پیشنهاد بدهید که به مسئولین کشور دوست و برادر!!!!چین اعلام کنند تا به طریقی در فرهنگ همه چیز خواری یا به عبارت صحیح تر کثافت خواری مردم خود تجدید نظر کنند چون با این روش تغذیه و این همه ارتباطات سریع جهانی باز در آینده ای نه چندان دور شاهد بروز بیماری دیگری به واسطه تغذیه چندش آور این ملت خواهیم بود .به راستی اینان شاید همان یاجوج و ماجوج قرآنی باشند.چون در حال حاضر علاوه بر مسلمان کشی در چین به تهدید کننده سلامت جهانی تبدیل شده اند.

در پاسخ به مطلب (برنامه‌ی پیشنهادی ایّام قرنطینه)
در راه خدمت سر از پا نمی (2 هفته 6 ساعت پیش)

در راه خدمت سر از پا نمی شناخت
امیدوارم سرانجام این امتحان سلامتی و بهبودی او باشد اما به باورم مرگ برای امثال او "إحدی الحسنیین" است؛
اگر بماند وجودش مبارک است و اگر برود دو پاداش می برد: پاداش از جان گذشتن در راه نجات بیماران و پاداش شهید...

در پاسخ به مطلب (خاطرات من از دوران کرونا)
ان شا الله خدا شفایش دهد هنوز (2 هفته 2 روز پیش)

ان شا الله خدا شفایش دهد هنوز که در قید حیاتند .؟؟؟

در پاسخ به مطلب (كرونا شوخی‌بردار نیست!)
کرونا نعمت بزرگی است باید به (2 هفته 4 روز پیش)

کرونا نعمت بزرگی است باید به شکرانەاش بنشینیم و سپاسگزار باشیم. باور بفرمایید یکصد برابر جریان روسنفکری به این مردم خدمت کرده است اصلا کرونا خودش یک مکتب فکری و یک مدرسه بزرگ است تا انسان ایرانی در باورهای خرافی خودش شک کرده و از صغارت خویش بدر آید. کرونا معیار خوبی برای تشخیص باورهای خرافی از اعتقادات واقعی است. کرونا، ایرانی جماعت را با آداب نیکویی آشتی داد؛ مجالس ترحیم را تعطیل کرد جلسات بیهوده را تعطیل کرد و ... یاد داد که دستها را روزی چند بار با آب و صابون بشوریم؛ آموخت که در سر و صورت مردم عطسه نکنیم و... آخر چه بگویم که هرچه از حسنات اجتماعی این ویروس خطرناک گفته باشم کم گفته ام!

امیدوارم از عمر بیهوده "بشرات" ناحالی و به درد نخور کاسته شده و بر عمر پربرکت کرونای اجتماعی افزوده شود؛ امیدوارم علاج درد ویروس کرونای۱۹ کشف و از میزان تلفات انسانی کاسته شود؛ امیدوارم این فضای روانی دهشتناک و سنگین از جامعه رخت بربندد و خلایق از آفت عظیم "ترس از کرونا" تلف نشوند!

در پاسخ به مطلب (برنامه‌ی پیشنهادی ایّام قرنطینه)
قاعده با استثناء باطل نمی (2 هفته 4 روز پیش)

قاعده با استثناء باطل نمی شود
عمل جعفر طیار یک عمل خاص در شرایط خاص بود که خوب و بدش به خودش مربوط است
قرآن بر عمل عمار بن یاسر در گفتن سخن ناحق به خاطر حفظ جان صحه گذاشته است: إلا من أکره وقلبه مطمئن بالإیمان...
اصطلاح تقیه هم از همین گرفته شده است که برادران تشیع به اشتباه آنرا جوازی برای دروغ و کتمان حقیقت در هر شرایط قرار داده اند...
إلا أن تتقوا منهم تقاة با توجه به قبل و بعد آیه یعنی می توانی به خاطر ترس و پرهیز از آزار کفار به ظاهر نسبت به آنان ابراز دوستی کنی همین و بس
البته در بحث عزیمت و رخصت در اصول فقه این مسائل مفصل آمده است

در پاسخ به مطلب (رقصی چنین میانه میدانم آرزوست!)
سەد بریا بەجێی ئەو هەموو قیل (2 هفته 4 روز پیش)

سەد بریا بەجێی ئەو هەموو قیل و قالە، هەر خەریکی ئەدەبیاتی کوردی و شێعر بایەی باشتر بوو. هەر بێمزەڕەت بی

در پاسخ به مطلب (كرونا و دیدگاه فقه درباره‌ی بیماری‌های واگیر)
احسن وجزا كم الله خير ا (2 هفته 5 روز پیش)

احسن وجزا كم الله خير ا

در پاسخ به مطلب (مسؤول دفتر جماعت دعوت و اصلاح در پاوه با فرماندار این شهرستان دیدار کرد)
سلام و عرض ادب خدمت دکتر (3 هفته 1 روز پیش)

سلام و عرض ادب خدمت دکتر والامقام
شما ابراز داشتید که ابتدا حفظ جان سپس حفظ عقیده
یک سوال برایم پیش آمد
چرا جعفر طیار در جنگ موته سال هشتم هجری در شام علی رغم اینکه دستانش نیز بر اثر ضربات دشمن قطع شده بود با بازوانش همچنان پرچم توحید را بالا نگه داشته بود؟
ایشان که عقیده را مقدم بر جان قرار داده بود.

در پاسخ به مطلب (رقصی چنین میانه میدانم آرزوست!)
دین در بسیاری از موارد فقط (3 هفته 1 روز پیش)

دین در بسیاری از موارد فقط پناهگاهی برای مقابله با ترس و جهل و فقدان معنا و رهایی از پوچی و در خوشبینانه‌ترین وسیلەای برای آرامش.
واقعا باید تأسف خورد بر چنین عقلانیتی که امروز و مسائل پزشکی تخصصی کنونی را در میان آثار موروث نقلی می‌جوید. آن شاهد قدسی دیر زمانی است از حجاب مستور عیان شده و در خیام مقصور نمانده و زیبایی خود را با عرفی‌گرایی به رخ جهانیان کشیده است، بدبخت ملتی که بە جای اینکه در زمان حال بزید و از ابزار و وسایل جدید در دنیای جدید و از تصدیقات و تئوریهای جدید درباب مسائل مختلف بشری از فقه کهن دوران مملوکی چارەی کار را می‌جوید!

در پاسخ به مطلب (احکام فقهی متعلّق به گسترش ویروس کرونا)
درود بر دکتر خدیو و آن نگاه (3 هفته 1 روز پیش)

درود بر دکتر خدیو و آن نگاه پدیدارشناسانەی تاریخی
به نظرم اگر زندە بمانیم باید از اسلام پسا - کرونا سخن گفته شود. قرنهاست بشر مدرن بە این نتیجە رسیده است که حفظ جان از هر ایسم، مکتب، عقیده، مرام، آیین، دین و مرامی مهمتر است. ایدئولوژی آن شبه علم و آن آگاهی باژگونه را نشاید که جان عزیز انسان، فدای آن شود.
دستمریزاد

در پاسخ به مطلب (رقصی چنین میانه میدانم آرزوست!)
سلام بسیار روان و مناسب احوال (3 هفته 2 روز پیش)

سلام بسیار روان و مناسب احوال امروز، خداوند این بلا را از همه دور کند.
موفق باشید

در پاسخ به مطلب (کرونا کوچولو تشکّر)
خوب است که بنشینیم و از (3 هفته 2 روز پیش)

خوب است که بنشینیم و از متفکران مان تعریف و تمجید کنیم .اما این کار کمکی به پیشرفت فکری و فرهنگی امت نمی کند.کمکی که می توانیم بکنیم، حداقل، معرفی کوتاه افکار و آثار این متفکران به جامعه است تا تشویق شوند و به مطالعه ی آثارشان بپردازند.از طرفی با بیان نقاط قوت و ضعف اندیشه ها و افکارشان به رونق اندیشیدن در میان امت بپردازیم.از این طریق ادامه دهنده ی راه آن بزرگان خواهیم بود.
خدایش بیامرزاد

در پاسخ به مطلب (عماره فقید امّت و جهان... آبادگر اندیشه و وجدان)
احسنت خواهر گرامی از خواندنش (3 هفته 3 روز پیش)

احسنت خواهر گرامی
از خواندنش لذت بردم.

در پاسخ به مطلب (کرونا کوچولو تشکّر)
چه جویی زین سرای سپنج_که آغاز (3 هفته 5 روز پیش)

چه جویی زین سرای سپنج_که آغاز گنج است و فرجام رنج / بیفتی به خاک ار همه آهنی _اگر دین پرستی و گر اهرمنی/تو تا زنده ای سوی نیکی گرای _مگر کام یابی به دیگر سرای (واپسین سروده ی فردوسی در سوگ رستم )

درمیان همەی حوادث، گرانی، ترافیک، آلودگی هوا، اختلاس، تحریم، تبعیض، اعتیاد، شورش، کولبری، سیل، زلرله، سقوط هواپیما، مرگهای خیابانی هرگونه ستم اجتماعی و انواع بلاهای زمینی و آسمانی که در سال بدشگون ۹۸ یکجا بر ما نازل شد (که از همه آنها بدتر، یورش بی امان ویروس مشکوک و ناخوانده #کرونا بود، چون بعد از چین بزرگترین آمار مرگ و میر جهانی ماییم !)

چند ساعتی است در خبرها آمده است رستم دوران پهلوان کرد کاک سیامند رحمان دارنده پنج عنوان قهرمانی جهان سه بار قهرمانی آسیا و صاحب رکورد بلامنازع رکورد ۳۱۰ کیلوگرم پارالمپیک جهان در اثر ایست قلبی و در سن ۳۱ سالگی دار فانی را وداع گفته است

دریغ و صد دریغ که مرگ نابهنگامش همەی داغ هایمان را تازه کرده است روحت شاد و خدایت بیامرزاد تو زیرکانه رخت از این جهان بیرون کشیدی! ولی برای ما الان ساعت غم نبود چون از بار مصائبی چندگانه و سنگین شانه هایمان سخت خمیده و لهیده است. ندیدی همه ما رنجور مبهوت آشفته سر درگم و در محاصره این اپیدمی هولناک واین دوران بد فرجامیم؟!
‌‌‌‌‌

در پاسخ به مطلب (جهان‌پهلوان سیامند رحمان به دیار باقی شتافت)
اینکه چرا جامعه اهل سنت ایران (4 هفته 7 ساعت پیش)

اینکه چرا جامعه اهل سنت ایران از سید قطب جلوتر نمیاد و نیامده، البته شاید به خاطر ماهیت قدرت سیاسی در ایران باشد. متفکران مسلمان امروزی در مصر و تونس و مراکش و... و حتی شخصی مثل غنوشی دیگر به دنبال این نیستند که از دین ابزار مبارزه سیاسی و حزبی بسازند. تبدیل کردن دین به حزب، و به خدمت گرفتن آن به مثابه ایدئولوژی سیاسی تبعاتی برای جوامع اسلامی داشته که دیگر اغلب متفکران بابصیرت اسلامی را از درغلتیدن به چنین وادی‌ای برحذر میدارد. حتی غنوشی هم اصطلاحا بی‌خیال این طرح شده است منتها اهل سنت ایران حاضر نیست از مرحوم سیدقطب، و در بهترین حالت قرضاوی و مودودی و... یک قدم جلوتر بیاید و دریچه تفکر و نگاه خود را به روی متفکران نسل جدید اسلامی هم بگشاید.
سخن آقای یاسین عبدی در چنین سیاقی، کاملا موجه و مستدل به نظر می‌آید

در پاسخ به مطلب (محمّد عماره متفکّر گذار از دوگانگی‌ها و دارنده‌ی قلب صوفی و عقل فیلسوف بود)