جدیدترین نظرها

من متخصص دینی نیستم اما از (1 روز 12 ساعت پیش)

من متخصص دینی نیستم اما از عقلی که خداوند به من داده تشخیص می دهم همونطوری که در زمان جاهلیت دلیل بت پرستی شون دین آبا و اجدادی شون بوده و می گفتند چون اجداد ما بت پرست بودند ما هم بت می پرستیم الآن هم در عصر رسانه بچه های ما که مسلمان هستیم صرفا نباید چون پدران مسلمان دارند زورکی مسلمان باشند حتی در بهشت و جهنم رفتن آدمها خداوند اختیار رو به انسان داده و افراد با اعمالشون تعیین می کنند که دلشون بهشت رو می خواد یا جهنم رو، این قضیه شامل حال بچه های ما مسلمان ها هم میشه اون بچه ای که قرار با کتک نماز خون بشه تارک الصلات باشه بهتر از این هست که نماز رو با ریاکاری بخونه این نسلی که اومدند انقلاب ما رو دست گرفتند فرزندان دهه شصت هستند که خیلی هاشون به واسطه همین حدیث چه کتکها خوردند یکی اش خود من تا مدتها نمازم رو با ریاکاری می خوندم چون بعد از اینکه نماز صبح رو با داد و فریاد مادرم بلند میشدم از نماز بدم میومد و خوندن نماز رو ترک کردم و مدام مادرم این حدیث رو برای من می گفت و بعد هم پدرم پول توجیبی من رو قطع کرد گفت چون نماز نمی خونی پول بهت نمیدم و من هم دقیقا فقط برای اینکه پول بگیرم نماز می خوندم اما بعد ها که این زور و جبر بالا سرم نبود بواسطه لطف خداوند که شامل حالم شد متوجه مزایای نماز شدم و به نماز روی آوردم ولی از نسل من که با این حدیث از نماز خوندن متنفر شد فکر کنید چند نفر هستند که انقلاب و کشور بدستشون افتاده یا چرا بعضی ها می گن انقلاب بدست نسل ریا کار افتاده که .....

در پاسخ به مطلب (تنبیه بدنی کودک به خاطر بی‌نمازی؛ به کدامین دلیل؟ )
من هم این نظر رو قبول دارم (1 روز 12 ساعت پیش)

من هم این نظر رو قبول دارم خودم با همین روش کتک زدن برای نماز صبح مواجه شدم و به شدت از نماز متنفر شدم چون دائم این روایت رو تو سرم می زدند و مادرم می گفت روایت داریم اگر بچه برای نماز صبح از خواب بیدار نشد با کتک اون رو مجبور به نماز کنید و پدرم وقتی می دید اینقدر از نماز صبح بدم میاد که حتی با ‌بد وبیراه هم حاضر به نماز خوندن نیستم پول تو جیبی به من نمی داد و من مدت زیادی رو فقط برای ریا و گرفتن پول تو جیبی که قطع نماز می خوندم اونم موقعی که پدرم خونه بود

در پاسخ به مطلب (تنبیه بدنی کودک به خاطر بی‌نمازی؛ به کدامین دلیل؟ )
سلام فارغ از انگیزەهای این (5 روز 8 ساعت پیش)

سلام
فارغ از انگیزەهای این جستار با پاراگراف آخر نوشتەی خانم سبحانی همدلی تام و تمامی دارم.

«وقتی طلاق تابو باشد، طلاق تبدیل به یک شکست می‌شود و افرادی که طلاق را تجربه کرده‌اند، از نگاه جامعه، افراد شکست‌خورده‌ای هستند که اکنون باید با چنگ و دندان، زندگی خود را از چاه ویلِ بی‌سرپناهی و بی‌همسری، نجات ببخشند؛ اما همان‌طور که ازدواج صرفاً یک انتخاب است و “موفقیت” نیست که بابت آن به خود ببالیم، طلاق هم صرفاً یک انتخاب است و «شکست» نیست تا در ازای آن، از خود شرمسار باشیم. بیاییم این مشق سخت را که خلاف‌آمدِ یک عمر آموزه‌های جامعه‌پذیرشدنِ ماست، داشته باشیم و آن‌قدر به تکرار این گزاره بپردازیم تا به ملکه‌ی روح‌مان تبدیل شود که «نه ازدواج، نشانه‌ی موفقیت است و مایه‌ی تفاخر و نه طلاق سمبل شکست است و مایه‌ی سرافکندگی.»

اخیرا موردی پیش آمدە که شوهر همسرش را به شنیع‌ترین و سبعانە‌ترین حالت مورد ایذا و شکنجەی عریان جسمی و روحی قرار می‌دهد. ظاهرا سال‌هاست این قصە در حال تکرارشدن است. تاکنون زن بیچارە، هشت بار بهم زدە و به خانەی پدری‌اش برگشتە، ولی هر بار به خاطر تابو بودگی طلاق، او را به خانەی شوهر بازگردانده‌اند. اکنون که دیگر سال‌هاست طلاق عاطفی میان آن دو به وقوع پیوسته و زن با اتمام حجت و گفت‌وگو با شوهر به خانەی پدری برگشتە و آثار شکنجە‌ی جسمی را هویدا کردە، باز مادرِ «زن بی‌تاوان»، بە خاطر تابو بودن طلاق و قباحت آن، بر بازگشت دخترش اصرار می‌ورزد؛ علت‌اش هم ناگفتە پیداست چون این مادر در کودکی، متأسفانە، مادرش از پدرش طلاق گرفتە است، بە رغم اینکه خودش نیز سال‌ها رنج و درد بی‌امانی را تحمل کرد، تا تجربەی مادرش تکرار نشود؛ اکنون از دخترش می‌خواهد که قربانی این حالت وحشتناک شود!
انتظار می‌رود همچنانکە ازدواجها دارند بسوی مدرن‌شدن می‌روند، جدایی‌ها نیز به همین منوال مدرن شوند و بسان هر امر انسانی دیگر، به‌صورتی عادی پذیرفتە شوند، صد البته در این‌صورت باید قید پرداخت مهریه و نفقه که مربوط به سبک معیشتی مردسالارانه‌ی سنتی هستند، زده شود.

در پاسخ به مطلب (چرا باید از طلاق تابوزدایی کنیم؟)
بسیارعالی بود آقای قادری، دست (1 هفته 2 ساعت پیش)

بسیارعالی بود آقای قادری، دست مریزاد، به امید آنکه برتصمیمات مسؤولان مربوطه تأثیر گذارباشد.

در پاسخ به مطلب (در سوگ سوخت‌بران و کولبران یا در سوگ عدالت )
اولندش ترکها خودشون از ما (1 هفته 5 روز پیش)

اولندش ترکها خودشون از ما ترکمن ها بودن و حکومت غزنویان و سلجوقیان و عثمانی از حکومتهایی بوده که ما به وجود آوردیم دوما علم ژنتیکی که شما ارز میکنید فقط بخاطر شکل و فورم صورت عثمانی ها هستش ،عثمانی ها به اروپا حملات زیادی انجام داده و فتوحات بسیاری داشته و دختران زیادی را به کنیزی گرفته که اینم عادیه در همه جنگهای تاریخ این کار انجام شده و بخاطر همین به مرور به این عثمانی های صورتشون بدین شکل امروزی در اومده و ارز کنم اگر با علم ژنتیک جلو بریم با ریشه کروموزم یکسان ترکمن ها و ترکان و قزاق ها و مغول ها رو به رو میشیم.، یک چیزی دیگه هم که باید بگم زنده باد انسانیت

در پاسخ به مطلب (آشنایی با ترکمن‌های ایران)
سلام و تحیت از این‌که تا این (1 هفته 5 روز پیش)

سلام و تحیت
از این‌که تا این حد به اصلاحوب اقبال دارید، جای بسی مسرت و خرسندی است.
اصلاحوب تابع یک برنامەی مدون سه ماهه است در سە ماه اخیر سال، بنا بر پرداختن و تمرکز بر مقولەی تفکر انتقادی/نقادانە/سنجشگرانە و اخلاق نقد و درکل مقولەی نقد است. عنایت دارید که ما در این زمینە دارای فقر تئوریک هستیم و اضطرارا دست به ترجمەی آثاری می‌بریم که ممکن است خیلی باب طبع پارەای از مخاطبان گرامی نباشد. هرچند مطالبی نظیر آنچه استاد عبدالکریم البکار در کتاب‌هایشان آوردەاند نیز به سمع و نظر مخاطبان عزیز رسیدە است؛ اما سهم ما، از پرداختن به این مقولات انسانی با رویکردی اسلامی بسیار اندک است.
از توجه شما بسیار سپاسگزاریم. ما را کماکان از نقداندیشی و نکتەسنجیهای خویش مطلع نمایید.

در پاسخ به مطلب (اخلاق خودمختاری: زندگی‌نامه و نقد جدید اخلاق خودمختاری- پاره‌ی نخست)
سلام و وقت بخیر بنده از دنبال (1 هفته 6 روز پیش)

سلام و وقت بخیر
بنده از دنبال کنندگان موضوعات سایت شما هستم و به سهم خود بابت فوایدی که از مطالب ارزنده و آموزنده شما برچیده ام، مدیون و ممنونم. چندی است مطالبی مثل مطلب حاضر در سایت منعکس میشوند که مشخص نیست با چه رویکردی انتخاب, ترجمه و در این پنجره فخیم و فرخنده شانس بازتاب یافته اند.
باور بفرمایید از آن دسته نیستم که بخواهم بگویم مطلب باید حتماً مستند به آیه و حدیث باشد تا شایسته نشر شود! حتا در عین احترام و در حد توان التزام به دین مبین اسلام، خودم را به نوعی سکولار میدانم و در مجموع با عالم کتاب زیاد بیگانه نیستم.
ولی هرکاری میکنم نمیتوانم با تیپ جدید مطالبتان اندک ارتباطی بگیرم.
نگران شدم نکند علیرغم زحمات و هزینه ترجمه و مصرف از اعتبار سایت و ... ، مخاطبین کثیر دیگری هم تریبون وزین شما را دست خالی ترک کنند و انگیزه مراجعه مجدد را هم از دست بدهند.

در پاسخ به مطلب (اخلاق خودمختاری: زندگی‌نامه و نقد جدید اخلاق خودمختاری- پاره‌ی نخست)
سلام بر طالبان حق. به نظر شما (2 هفته 7 ساعت پیش)

سلام بر طالبان حق.
به نظر شما قلب زنی که تمایل به اجنبی یا مرد دیگری پیدا کرده رو میشه با کتک زدن درمان کرد؟ با کتک زدن شاید به ظاهر موفق شده باشید ولی در باطن علاوه بر اینکه نفرت زن از مرد در دل ایجاد میشه بلکه رابطه آنها به سردی گرایش پیدا میکنه. به نظر بنده اصلاح خانواده تنها با آرامش و رفتار نیک امکان پذیر است و اگر اصلاح صورت نگیرد طلاق آخرین راهکاره. بنده هم با تفسیر دوری کردن موافقم.

در پاسخ به مطلب (عبارت «وَاضْرِبُوهُنَّ» در قرآن به چه معناست؟)
خداوند رحمتشان کند که یاد (2 هفته 6 روز پیش)

خداوند رحمتشان کند که یاد شهیدان و مبارزان راه دین را در ذهنمان تداعی نمود.

در پاسخ به مطلب (یاسین اقطای: مردم ترکیه مرسی را نماد مبارزه‌ی مسالمت‌آمیز می‌دانند)