جدیدترین نظرها

کردهای ترکیه در دوران پسا (6 روز 17 ساعت پیش)

کردهای ترکیه در دوران پسا کودتا و فرجام پ.ک.ک
اردوغان به کردها نگاه ویژه‌ای دارد
محمدعلی دستمالی، کارشناس سیاسی مسائل منطقه: تحلیل واقع بینانه شرایط عینی و ملموس ترکیه، این واقعیت را نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه، برای حل معضل کردها و پایان دادن به مسیر پرپیچ و خم پرونده کُردی، گزینه ای بهتر از دمیرتاش و یاران او ندارد.
محمدعلی دستمالی، کارشناس سیاسی مسائل منطقه
دیپلماسی ایرانی: طی روزهای اخیر و پس از گذار از پیچ خطرناک کودتای نافرجام 15 جولای در ترکیه، شاهد گونه ای از انسجام و وحدت، بین جریانات سیاسی و حزب حاکم بودیم و برای نخستین بار پس از یک مقطع طولانی، رهبر حزب حاکم، رئیس جمهور و رهبران احزاب مخالف، روی یک صحنه، در ینی کاپی استانبول کنار هم قرار گرفتند و به سخنرانی همدیگر گوش دادند!
کسانی که با فضای سیاسی و حزبی ترکیه آشنا هستند، خوب می دانند که تصور این که، بن علی یلدرم رهبر حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر ترکیه، کمال قلچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق و دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی، با آن همه اختلاف و حجم گسترده ی متلک ها و کنایه هایی که نثار هم کرده اند، در یک فضا جمع شوند و درباره یک دغدغه مشترک حرف بزنند، بسیار عجیب و شگفتی آور است. به ویژه اگر، واسطه و کاتالیزور این گردهمایی بزرگ، دعوت های مکرر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه باشد.
آن چه در میتینگ زیبای استانبول دیدیم، تصویری از یک جامعه پویا و سرزنده بود که برای حفظ ثبات و توسعه سیاسی و دموکراسی، ساعت ها زیر آفتاب می ایستد و پرچم تکان می دهد. اما گذشته از شور حضار میلیونی و جلوه های حرفه ای و مدرن صحنه محل سخنرانی این گردهمایی، دو نقص بزرگ در تابلوی کلانی دیده می شد:
نخست: حضور نداشتن سران احزاب سیاسی خارج از مجلس ملی ترکیه که دست کم باید رهبران پنج حزب مهم راه نیافته به مجلس، در این گردهمایی در کنار رهبران فعلی حضور پیدا می کردند.
دوم: حضور نداشتن صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق ها که حزب او نیز با آرای مردم به مجلس ملی ترکیه راه پیدا کرده و هر اندازه که وابسته به پ.ک.ک و مورد انتقاد دولت باشد، اما در هر حال و تحت هر شرایطی، تکه ای از پازل بزرگ سیاسیت و قدرت، در ترکیه ی امروز است.
اردوغان در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد دعوت نکردن از دمیرتاش، اعلام کرد: «او با یکی از رسانه های طرفدار فتح الله گولن در خارج از کشور مصاحبه کرده و مردمی را که در برابر تانک کودتاگران ایستادگی کرده اند، به اعضای داعش تشبیه کرده است. پس او بین آدم های شرافتمند آن مراسم نمی تواند جا بگیرد. اما بگذارید همه بدانند که برادران و خواهران کُرد من، هر روز برایم پیام می فرستند و تماس می گیرند و حساب آنها، از هم جداست.» دمیرتاش، پیش تر نیز در گفتگو با رسانه های آلمان، اردوغان را به ابوبکر بغدادی خلیفه داعش، تشبیه کرد. به هر حال، بیان این مصادیق نشان می دهند که به قول ترک ها «ایپلَر کوپارمیش گیبی». یعنی: انگار بندها پاره شده اند و امیدی به «وصل» نیست.
آیا کردها در حاشیه اند؟
به باور نگارنده، انتخاب عنوانی همچون «چرا اردوغان کردها را به حاشیه می راند؟» یا عنوان دیگری مانند «چرا کردها به میتینگ بزرگ استانبول دعوت نشدند؟» از لحاظ فنی و سیاسی، صحیح نیست. چرا که تابلوی کلان تحولات سیاسی – امنیتی ترکیه در دو سال اخیر، این واقعیت را نشان می دهد که دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهوری ترکیه، با پدیده ای به نام پ.ک.ک، مشکل و تنش دارند و نه با پرونده کُردی یا مطالبات قوم گرایانه و ناسیونالیستی کُردی. شاید این یکی از موضوعاتی است که در بسیاری از تحلیل های ما، دانسته یا ندانسته با مسائل دیگر خلط شده و مبنای قضاوت هایی کلی در مورد ترکیه و تحولات سیاسی آن شده است. در تحلیل ریز این موضوع باید گفت: حزب عدالت و توسعه به مثابه یک جریان اسلام گرای محافظه کار که دارای نگرش و مواضع ملی گرایانه ترکی خاصی نیز هست، در سالیان گذشته، ذهنیت نوینی نسبت به مساله کردها پیدا کرده است. البته ریشه این ذهنیت را باید در دوران پیش از تاسیس حزب عدالت و توسعه و در دوران فعالیت های رجب طیب اردوغان به عنوان یکی از شاگردان برجسته ی نجم الدین اربکان و یکی از کادرهای قدرتمند حزب اسلامی رفاه، جستجو کرد. اربکان در سال 1993 از اردوغان خواست که گزارش مفصلی در مورد مساله کردها تدوین کند. امروز و پس از یک فاصله زمانی 23 ساله، به روشنی می بینیم که اربکان و اردوغان از همان دوران، بین مساله کُردی و موضوع پ.ک.ک، تفاوت ها و مرزبندی هایی قائل شده اند. به این معنی که روح ملی گرایانه ترکی اردوغان و استاد او اربکان، با هویت کُردی، تنش و اختلافی نداشته اما بُن مایه اسلامی اندیشه های آنان، همواره از بُعد ایدئولوژیک اندیشه های چپ گرایانه ی پ.ک.ک نفرت داشته و نتوانسته به آن اعتماد کند. شاید به همین خاطر است که در سالیان اخیر و در جریان مذاکرات صلح با پ.ک.ک نیز همواره شاهد گونه ای از تردید و تعلل در رفتارهای اردوغان بوده ایم. او به عنوان یک سیاست مدار کشته کار که در آغاز دوران جوانی وارد صحنه سیاست شده و همواره اندیشه ها و تمایلات اسلامگرایانه داشته، نه تنها از پ.ک.ک، بلکه از دیگر جریانات چپ کشورش، اصطلاحا دل چرکین است.
اردوغان در سالیان اخیر و در حلقه معتمدین خود، همواره سهم قابل توجهی به کردها داده است و در مقام وزیر و معاون نخست وزیر نیز در کابینه حضور داشته اند. مهمت مهدی اَکَر وزیر کُردزبان دیاربکری، چندین دوره در کابینه آکپارتی به عنوان وزیر حضور داشت و هم اکنون معاون رهبر حزب عدالت و توسعه و مسئول بخش سیاست خارجی این حزب است. مهمت شمشک، اقتصدادان کُرد باتمانی، معاون اقتصای نخست وزیر است و در پست های حساس دیگری نیز در دولت، مجلس و سایر نهادها، به سیاست مداران کُرد بها داده شده و در استان های جنوب و جنوب شرقی، تلاش های فراوانی برای ارتقای نقش سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کردهای نزدیک به آکپارتی، صورت گرفته است اما تا زمانی که حزب عدالت و توسعه، با کردهای نزدیک به پ.ک.ک نیز به توافق و تعامل نرسد، مشکلات به قوت خود باقی خواهند ماند. در هر صورت و با وجود خطاهای استراتژیک و مهمی که نایندگان کُرد وابسته به پ.ک.ک مرتکب شده اند، باز هم نمی توان نقش آنان را نادیده گرفت. آنان به خاطر موقعیت ویژه و پر اضطرابی که در نتیجه فشارهای دوجانبه دولت و پ.ک.ک برایشان ایجاد شده، مواضع غلط نیز گرفته اند. اما نمی توان از یاد برد که در دوران مذاکرات صلح در سال 2013 میلادی، احمد ترک، لیلا زانا، دمیرتاش و دیگران، در قامت سیاست مداران دموکرات و صلح طلب توانمند و مجربی ظاهر شدند که می توانند در توسعه سیاسی ترکیه، وظایف سنگینی بر عهده بگیرند. امروز نیز، تحلیل واقع بینانه شرایط عینی و ملموس ترکیه، این واقعیت را نشان می دهد که حزب عدالت و توسعه، برای حل معضل کردها و پایان دادن به مسیر پرپیچ و خم پرونده کُردی، گزینه ای بهتر از دمیرتاش و یاران او ندارد و متقابلا، کردها نیز در میان سران احزاب کنونی ترکیه، طرف معامله ای بهتر از اردوغان و دیگر سران آکپارتی پیدا نخواهند کرد و بنابراین آنها ناچارند همدیگر را تحمل کنند.
انتشار اولیه: سه شنبه 19 مرداد 1395 / انتشار مجدد: چهارشنبه 27 مرداد 1395
http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1962036/اردوغان+به+کردها+نگاه+ویژه‌ای+دارد.html

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
اردوغان و کردهای ترکیه سرویس (6 روز 17 ساعت پیش)

اردوغان و کردهای ترکیه
سرویس ترکیه- کردهای ترکیه از زمان به قدرت رسیدن اردوغان دستاوردها و ناکامی های زیادی داشته اند. دیگر کرد بودن و تظاهر به آن در ترکیه ممنوع یا جرم نیست، اما کردها هنوز به حقوقی که از آن خود می دانند نرسیده اند. کردها نامزد ریاست جمهوری، وزیر، حزب قانونی در پارلمان، تلویزیون و روزنامه دارند، اما هنوز شهروند درجه یک نیستند و به اندازۀ یک پنجم جمعیت ترکیه از این کشور سهم ندارند.اردوغان مسلمان سنی و، مانند استاد خود نجم الدین اربکان، از اعضای طریقت نقشبندی است. وی از ابتدای فعالیت سیاسی خود در احزاب اسلام گرا فعالیت داشته و خود بنیان گذار یک حزب اسلام گرا است. اگر چه سکولاریسم همچنان از اصول قانون اساسی ترکیه است، اما می توان ادعا کرد اردوغان به تنهایی چهرۀ ترکیه را از یک کشور سکولار به یک کشور اسلامی تغییر داده است. نقشی که اردوغان در 15 سال گذشته در میان کشورهای اسلامی برای ترکیه دست و پا کرده است، در تاریخ این جمهوری بی نظیر است. ترکیه می رفت که در کنار عربستان و مصر تبدیل به قطب سوم اسلام سنی شود (اگر چه به دلایلی محقق نشد). آنچه گفته شد از دلایل عمدۀ محبوبیت اردوغان در میان کردهای سنی متدین و محافظه کار است که به او امید بسته اند تا احیا کنندۀ ارزش های اسلامی رو به افول جامعۀ ترکیه باشد. کردهای سنی اکثریت جامعۀ کرد زبان ترکیه را تشکیل می دهند و طریقت نقشبندی نیز بزرگترین طریقت در میان کردهای سنی است؛ دو عاملی که اردوغان را به جامعۀ سنتی کردها نزدیک می کند.

عامل دیگری که می توان برای گرایش کردهای محافظه کار به اردوغان و ترجیح دادن وی به احزاب کردی بر شمرد، احساس خطر حرکت های چپ گرا در میان کردها است. PKK به عنوان حزبی غیر قانونی که علیه حکومت دست به مبارزۀ مسلحانه زده و احزاب ‌HEP، DEP، HADEP، DTP و HDP به عنوان احزابی قانونی که از ابتدای دهۀ 90 تا امروز حقوق کردها را به صورت مشروع و از طریق پارلمان پیگیری کرده اند، همه احزابی چپ گرا هستند که کردهای محافظه کار نسبت به آنها بدبین بوده یا دست کم تمایلی به آنها ندارند. گرایشات کمونیستی بسیاری از احزاب کردی، پایگاه اردوغان اسلام گرا و محافظه کار را بیش از پیش تقویت کرده است. اردوغان و کردها

علی رغم همۀ فشاری که کردهای ترکیه متحمل شده اند، حمایت آنها از اردوغان از ابتدای ظهور وی در صحنۀ عالی سیاست ترکیه چشم گیر بوده است. در همۀ انتخابات هایی که پیروزی از آن اردوغان و حزب وی بوده است، رأی بسیاری از کردها به نفع اردوغان به صندوق ریخته شده است. برای نمونه در همه پرسی 16 آوریل 2017 که تغییرات قانون اساسی با رأی مثبت مردم به تصویب رسید، علی رغم مخالفت حزب کردی HDP و بسیاری از سیاستمداران و نخبگان کرد، رأی مثبت کردها نقشی اساسی در پیروزی اردوغان داشت. رأی مثبت به تغییرات مورد نظر اردوغان در سه استان کردنشین بالاتر از 70 درصد، در دو استان بالاتر از 50 درصد و در چهار استان بالاتر از 40 درصد بود. اگرچه نگاهی به آمار آرای استان های کردنشین در چند انتخابات گذشته نشان می دهد که به مرور از طرفداران حزب عدالت و توسعه کاسته شده، اما حمایت آنها از اردوغان همچنان قابل توجه است. آرای 64.6، 64.6، 43.8، 36.7، 33.9، 30، 28.5 و 26.9 درصدی حزب عدالت و توسعه در انتخابات نوامبر 2015، به ترتیب در استان های بینگول، شانلی اورفا، بتلیس، سرت، موش، وان، ماردین و آگری، آن هم در حالی که حزبی همچون HDP با سیاستمداران و حامیان محبوب و خوش نامی همچون احمد ترک، خطیب دجله، سری ثریا اوندر، ارطغرل کورکچو، لیلا زانا، دنگیر میر مهمت فرات، عثمان بایدمیر، آلتان تان و صلاح الدین دمیرتاش با آن رقابت می کند، گویای این واقعیت است.

رابطۀ کردهای ترکیه را با اردوغان، و عموماً با هر سیاستمدار دیگری، می توان بر مبنای انتظاراتی در سه محور اصلی ارزیابی کرد: معیشت، اسلام و هویت کردی. البته این بدان معنی نیست که عوامل دیگری وجود ندارند، بدون تردید این رابطه تحت تأثیر عوامل زیادی قرار گرفته و خواهد گرفت، اما به باور نگارنده تأثیر این سه عامل بسیار بیشتر از عوامل دیگری است که می توان در این باره مطرح کرد. ادامه...

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
با سلام و احترام به تمامی (1 هفته 1 ساعت پیش)

با سلام و احترام به تمامی کسانی که با مطالب و دیدگاه های اینجانب در مصاحبه اخیر موافقت و یا مخالفت نمودند، اما لطف کنند نقد مستدل خود را به صورت مکتوب در شبکه های اجتماعی منتشر کنند یا آن را برای اینجانب بفرستند. ممنون

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
دەس خۆش دەس خۆش دەس خۆش (1 هفته 2 ساعت پیش)

دەس خۆش
دەس خۆش
دەس خۆش

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
اردوغان باید بە اشخاصی مثل (1 هفته 1 روز پیش)

اردوغان باید بە اشخاصی مثل شما افتخار کند
یا حداقل مقداری مستمری مالی برایتان در نظر بگیرد
ان حزب صلاح الدین هم کە اشارە نمودی جای هیچ تعجب و پریشانی نیست این حزب متشکل اند از امثال شما

خداوندا چە برسر دینت امدە
ان دین کە محمد صلی اللە در طائف از سرتاپایش خون جاری شد لیکن امیدشان همیشە بە اصلاح و هدایت بود
اکنون چە افرادی شدەاند علم دار ان دین!

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
بیلال ئەمینی: مامۆستا سەلیمی (1 هفته 1 روز پیش)

بیلال ئەمینی:
مامۆستا سەلیمی چەواشەکردن لە پێناو چی؟

بەڕێز عەبدولعەزیز سەلیمی لەو وتووێژەدا کە لەمەڕ هێرشی تورکیایە بۆ سەر عەفرین هیچ ڕێزێک بۆ خەباتی چڵ ساڵەی پارتی کرێکارانی کوردستان دانانێت و دەستکەوتەکانی کورد لە باکوور بە بەرهەمی خەبات و ڕێکخستنی ئەو حیزبە تێکۆشەرە نازانێت ، بەڵکوو هەمووی دەبەستێتەوە بە عەتا (بەخشین)ـی سوڵتان ئەردۆغان !! ئەمە بۆچوونی ئەوە با بەری دەین .
لە سەرەتادا باسی بەشێک لە گووتاری ماڵئاویی(خطبه وداع ) ئەکات کە حەزرەتی موحەمەد گووتوویە هیچ نەتەوەیەک (عەرەب) لە نەتەوەیەکی تر (نا عەرەب ) سەرتر نییە ، باشە گەر سوڵتانەکەی ئێوە بڕوای بەم قسە هەیە بۆچی بەردەوام تەک تەکەکانی ئاتاتورک دووپات ئەکاتەوە ، باشە کە زمانی تورکی زمانی فەرمی بێت و کوردی نافەرمی ئەوە سەربوون(برتری) نییە
لە شوێنێکدا بە درۆیەکی زەق و زۆپ دەڵێ لە 59 پارلەمانتاری هەدەپە بە تەنیا 15 کەسیان لە نەتەوەی کوردە (هەڵبەت ئەو ناڵێ نەتەوە ، بە ئەنقەست ئەڵێ "قومیت " ، یانی کورد نەتەوە نییە، عەشیرەتە ، خێڵە ، کە ئیخوانییەکی کورد وا باسی کورد بکات ، لە تورک و عەرەب چی چاوەڕێ ئەکەی)
با بێینە سەر ئەم لیستەی خوارەوە ناوی بڕێک پارلەمانتاری هەدەپە و شوێنی لە دایکبوونیانە تا خەڵک بزانێت ئ عەبدولعەزیزی سەلیمی چۆن بە ئاسانی چەواشە ئەکات .
1ــ پەروین بوڵدان لە دایکبوویی شاری هەکاری
ـ مەهمت عەلی ئەسلان لە دایکبووی شاری فارقین(سیلوان) ، پارێزگای دیاربەکر
ــ ئیدریس بالوکەن لەدایکبووی شاری بینگوڵ
ــ لەیلا زانا ، فارقین ، پارێزگای دیاربەکر
5ــ دیلەک ئۆجەلان خەلفەتی ، ئورفا
ــ فەلەکناس ئوجا کوردی یەزیدی لە ئاڵمان لەدایکبووە
ــ عوسمان بایدەمیر لەدایکبووی دیاربەکر
ــ سەلاحەدین دەمیرتاش لەدایکبووی پالو پارێزگای ئەلئەزیز
ــ جەلال دۆغان ل.د نزیب پارێزگای غازی عەنتاب
10ــ سەلما ئیرماک ، ل.د قزلتەپە پارێزگای ماردین
ــ ئادەم گەڤەری ، ل.د گەڤەر پارێزگای هەکاری
ــ ئالتان تان ل.د باتمان
ــ عەبدوڵا زەیدان ل.د گەڤەر پارێزگای هەکاری
ــ ئیمام تاشچەر ل.د بسمیل پارێزگای دیاربەکر
15ــ سبەل یەغیتالب ل.د ماردین
ــ نیهات ئاکدۆغان ل.د هەکاری
ــ مدحەت سنجار ل.د نوسەیبین پارێزگای ماردین
ــ دەنگیر میر مهمت فورات ئادیامان
ــ بەسیمە کونجا ، ئەلبستان مەرعەش
20ــ قادر یەلدرم ل.د دیاربەکر
ــ ئیراهیم ئایهان ل.د سیڤرەک پارێزگای ئورفا
ــ لەیلا بیرلیک ل.د دێرک ، پارێزگای ماردین
ــ فەرهاد ئنجو ل.د شرناخ
ــ فەیسەل ساری یەلدز ل.د جزیرە پارێزگای شرناخ
25ــ عەلیجان ئونلو ل.د قسلە(نەزمیە) پارێزگای دەرسیم
ــ توغبا هەزەر ل.د ئەردیش پارێزگای وان
ــ مارال دانیش ل.د دیاربەکر
ــ بەهجەت یەلدرم ل.د ئادییامان
ــ بەردان ئوزتورک ل.د دوتاخ پارێزگای ئاگری
30ــ درایەت تاشدەمیر ل.د ئاگری
ــ ئایشە ئاجار ل.د باتمان
ــ هشیار ئوزسۆی ل.د یەنی کۆی پارێزگای بینگۆل
ــ مەحمود جەلادەت ل.د خیزان پارێزگای بدلیس
ــ مزگین ئیگرات ل.د تاتوان بدلیس
35ــ چاغلار دەمیرل ل.د پاسور پارێزگای دیاربەکر
ــ عەلی ئاتالان ل.د مدیات ، پارێزگای ماردین
....
برێکی تر کە کوردی لەدایکبووی ئەستەنبوڵ و ئزمیر و ڕۆژئاوای تورکیان لەگەڵ چەند تورک و ئەرمەنیەک .

باشە ئەم کەسە لە پێناو چی خەڵک چەواشە ئەکات ، ڕەنگە خۆی بە خزم و خزمەتکاری خوا بزانێت و هەدەپە بە دوژمنی خوا ، ئیتر کەوابێ بوختان قەیناکات ، ڕەنگە بڵێت هەر ئیسلام (واتە ئاکپارتی) سەرکەوێت ، ئیتر ئامانجی بە لای خۆیەوە پیرۆز پاساودەری هەر ناڕاستییەکە . بەڵام ئەگەرێکی بەهێز تر هەیە ، پاکانە کردن بۆ پیسەکانی ئەردۆغان !! داخوازی دەوڵەتی قەتەرە لەو کەسانەی کە نەفەقەیان ئەدات ، خۆ نابێ چاوەڕوان بین مامۆستا و میناکە گەورەکەی (حەمەعەلی قەرەداغی) نان و نەفەقەی خۆیان بۆ قەومیەتی !! کورد ببڕن .

ــ بیلال ئەمینی

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
برادر عبدالعزیز سلیمی مطالب (1 هفته 2 روز پیش)

برادر عبدالعزیز سلیمی
مطالب شما را که عنوان نموده بودید مطالعه نمودم
خلاصه کلام آن بود که از اردوغان حمایت کردید به اعمال ایشان در قبال عفرین مشروعیت بخشیدید و درمقابل YPG و متحدانش را به چالش کشیدید
البته نظر هرکسی برای خودش جای احترام دارد
ولی امثال شما سبب دین گریزی جوانان امروز جامعه هستند
میدانید چرا؟
چون کتمان حقیقت میکنید
اگر اردوغان دوستدار مسلمین است چرا در مساله میانمار هیچ دفاعی از آن مردم بیچاره نکرد
اگر اردوغان حامی اسلام است چرا از داعش و گروههای تندرو که آبروی اسلام را شرق و غرب بردند کما فی السابق حمایت می کند
اگر اردوغان ادعای حمایت از قران و سنت دارد چرا کرامت انسانی را زیر پا نهاده است

البته شما جایگاه این را نداشتید تا از شما گله کنم
حیف است جماعت شما یک نفر آزادیخواه داشت که در مساله حمایت از کیمیابان حلبچه و ژنوساید انفال دست به قلم شد و رساله الام من ارض البلایا الی مشعره الانبیا را به رشته تحریر در آورد که همیشه برایش دعای خیر میکنم
چه فرق است میان رساله ایشان و مطالب شما!

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
آقای سلیمی تنها در شهر الباب (1 هفته 3 روز پیش)

آقای سلیمی تنها در شهر الباب 700 شهروند جان خودشونو بر اثر بمباران های ترکیه از دست دادن ... همین امشب جنگنده های ترک پس از کسب اجازه از پوتین دوباره به عفرین حمله کرده اند و مردم زیادی متاسفانه شهید شده اند اگر حملات هوایی نباشد سپاهیان ترک ده متر را هم پیشروی نمی کنند.

در پاسخ به مطلب (بررسی و واکاوی جنگ عفرین در گفت‌وگو با جلال معروفیان فعال اجتماعی)
بلا اشکال است!!! بزرگوار لطفا (1 هفته 3 روز پیش)

بلا اشکال است!!! بزرگوار لطفا مزخرف نگو.
مردم عفرين منتظر فتوای شما بودند که به بحمدالله با روشنگری شما ابهام در این باره رفع شد. عفرین همین الان هم میزبان بیش از پانصد هزار نفر از اعراب آواره است، البته به عنوان مهمان نه برای اسکان دائم و تغییر بافت جمعیتی(طرح ترکيه).
ترکیه اگر خیرخواه است آنها را در مناطق ترک نشین و نه کورد نشین ترکیه اسکان دهد.

در پاسخ به مطلب («شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»)
استاد خورشید شناس، سازمان ملل (1 هفته 3 روز پیش)

استاد خورشید شناس، سازمان ملل و اتحادیه اروپا حماس و فتح را گروه تروریستی می دانند. جالب اینکه تا همین چند سال پیش پارتی و يکيتي هم که با صدام می جنگیدند گروه تروریستی بودند، خواهشا شما دیگر سنگ پارتی ( به قول شما گروه های مورد وابسته به بارزانی) را به سینه نزنید.

در پاسخ به مطلب (بازی دوطرفه‌ی ترکیه در عفرین)
همین آقای عبدالعزیز سلیمی کسی (1 هفته 3 روز پیش)

همین آقای عبدالعزیز سلیمی کسی است که هنگام ظهور داعش در عراق، شورش این گروه تروریستی را قیام و خیزش اهل سنّت می خواند، اما بعد از آنکه مشخص شد این گروه رادیکال، بازیچه و اهرم دست قدرتهای منطقه ای و جهانی است، حرفش را پس گرفت. به نظر بنده آقای سلیمی، نه در شأنی هستند که راجع به مسائل سیاسی اظهارنظر نمایند و نه دانش لازم برای ورود به این مباحث را دارند. نمیدانم چرا با ورودهای غیرکارشناسانه و مکرّر خود، تیشه بر ریشه جایگاه اجتماعی خود زده و از رویکرد انحراف از مسیر رسالت فرهنگی را پیش گرفته اند.

در پاسخ به مطلب (بررسی و واکاوی جنگ عفرین در گفت‌وگو با جلال معروفیان فعال اجتماعی)
براتون متافسم شما خودتون یه (1 هفته 4 روز پیش)

براتون متافسم شما خودتون یه بار قران و کامل خوندید
شما ها از ما گناه کار ترید

در پاسخ به مطلب (فرق بین همجنس‌بازی و همجنس گرایی چیست؟حکم هرکدام در اسلام چیست؟ اگر مبتلاً به این درد شده‌ایم تکلیفمان چیست؟)
می شد بسط بیشتری داشته باشد (1 هفته 4 روز پیش)

می شد بسط بیشتری داشته باشد

در پاسخ به مطلب (نام و نهان)
این موضوع شاید کمی ساده به (1 هفته 4 روز پیش)

این موضوع شاید کمی ساده به نظر بیاد ولی از یک موضوع ساده نکات عمیقی برداشت می شد

در پاسخ به مطلب (نام و نهان)
دوست دارد یار این آشفتگی کوشش (1 هفته 4 روز پیش)

دوست دارد یار این آشفتگی
کوشش بیهوده به از خفتگی
☺☺☺☺☺☺☺☺☺

در پاسخ به مطلب (نام و نهان)