تزکیه

نویسنده: 
نبیل حامد المعاذ
ناشر: 
احسان
نوبت چاپ: 
دوم
سال چاپ: 
١٤٠٠
قطع: 
رقعی
تعداد صفحات: 
٢٠٨
نوع جلد: 
شوميز
تعداد جلد: 
١
قیمت: 
0 تومان

كتاب «تزكيه» نوشته نبيل حامد المعاذ و برگردان جهاندار امینی از زبان عربی به فارسی است. چاپ اول آن سال ١٣٨٧ و چاپ دوم آن با ویرایش جدید به سال ١٣٩٨ است که هر دو چاپ آن را نشر احسان در قطع رقعی منتشر کرده است. 

اين اثر ٢٠٨ صفحه دارد و  مباحث آن در چهار فصل تنظيم شده است؛ فصل اول به تعريف و جايگاه تزكيه نفس در دين و نياز امت اسلامي و حرکت‌های دینی به اهل تزكيه پرداخته است و فصل دوم به بیان اهميت و ضرورت تزكيه و آثار آن در جوانب مختلف زندگی اختصاص يافته است؛ در اين فصل ضرورت تزكيه برای مجاهدان، مصلحان، علما و داعيان از منظر قرآن و سنت اشاره شده و به آثار آن در نجات از بحران‌های زندگی، كسب رزق و روزی، سلامت جسم و روان، رسيدن به خوشبختی، نام نیکو، ثبات قدم و در نهایت تحقق بخشیدن به بندگی با ذکر نمونه‌هایی از زندگی اصحاب و تابعین و مصلحان و داعیان پرداخته است.

فصل سوم، اسباب و وسائل تزکیه نفس ذکر شده است و ١٢ مورد از قرآن و سنت و سفارش عالمان دینی و داعیان را برمی‌شمرد؛ از این میان می‌توان به ذکر، اندیشیدن، همراهی با نیکان، فرایض و نوافل، انفاق، دعا و علم اشاره کرد. 

فصل پایانی کتاب موانع تزکیه نفس را ذکر می‌کند که از جمله آنها تجمل‌گرایی، اسراف، گناهان، نفس و شیطان است.

از ویژگی‌های این کتاب بهره‌گیری از منابع متعدد و معتبر در حوزه تزکیه نفس است؛ از کتب پیشینیان گرفته تا منابع معاصر در این اثر استفاده شده است و این به اعتبار کتاب اضافه می‌کند. در همه مباحث نمونه‌هایی از زندگی اهل تزکیه ذکر شده و از غلو در بیان احوال آنها به شدت پرهیز شده است و این دست یافتنی بودن مراتب تزکیه را به مخاطب القا می‌کند. 

طراحی جلد زیبا و به کارگیری فونت مناسب و خوش‌دست بودن آن از دیگر نکات شکلی کتاب است.