راهنمای تفکّر نقّادانه پرسیدن سؤال‌های به‌جا

ناشر: 
مینوی خرد
نوبت چاپ: 
اول
سال چاپ: 
١٣٩٢
قطع: 
رقعی
تعداد صفحات: 
٣٠٨
نوع جلد: 
گالینگور
تعداد جلد: 
١
قیمت: 
66500 تومان

نویسنده‌ی اصلی این کتاب «نیل براون» سالهاست تفکر نقادانه را در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کند. این کتاب جزو آثار کلاسیک آمریکا به شمار می‌رود. تفکر نقادانه نیز به عنوان یک مبحث میان‌رشته‌ای در دانشگاه‌های مختلف جهان تدریس می‌شود.
رویکرد نویسنده در تفکر نقادانه پرسیدن سؤال است، به این ترتیب که نویسنده‌ی کتاب ١١ سؤال را برای سنجش صحت و سقم یک استدلال مطرح می‌کند. مخاطب کتاب نیز با پرسیدن نوبتی این سؤالات می‌تواند صحت یک استدلال را سنجش کند. هر یک از سؤالات در قالب یک فصل جداگانه شرح داده شده‌اند و در فصل پایانی کتاب نیز استدلالی آورده شده و بر اساس این ١١ سؤال سنجش شده است. سؤالات تفکر نقادانه با تشخیص ادعای استدلال آغاز می‌شود و به ترتیب تشخیص فرض‌های نویسنده، تشخیص شواهد و قرائنی که نویسنده آورده است و... پیش می‌رود.
در حال حاضر، ویرایش یازدهم کتاب Asking the right questions در بازار جهانی عرضه می‌شود.

از همین‌جا می‌توانید پی ببرید که این کتاب، سالهاست به عنوان یک مرجع آموزشی دانشگاهی در سطح جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نیل براون نویسنده‌ی کتاب، در کنار این کتاب ده‌ها کتاب دیگر نیز تالیف کرده که در کنار هم، مجموعه‌ی ارزشمندی از منابع مرتبط با تفکر نقادانه را شکل داده‌اند.

ایدئولوژی بازار، اخلاق عملی کسب و کار، حقوق تجارت در جهان معاصر، اینترنت و تفکر نقادانه، ارزیابی منابع آنلاین در حوزه تاریخ و ارزیابی منابع آنلاین در حوزه موسیقی، از جمله مجموعه‌های ارزشمندی هستند که وی منتشر کرده است.

نیل براون و استوارت کیلی در کتاب Asking the Right Questions که با عنوان کتاب راهنمای تفکر نقادانه به زبان فارسی نیز ترجمه شده است، می‌کوشند تفکر نقادانه را به شکلی بیاموزند که برای عموم مخاطبان، مستقل از زمینه‌ی تخصصی و فعالیت شغلی آنها مفید باشد.

از آنجا که به هر حال، در بخش‌های مختلف مجموعه درس‌های تفکر نقادانه به آموزه‌های این کتاب اشاره خواهیم کرد، قصد نداریم در اینجا بیش از حد وارد جزئیات محتوای کتاب شویم.

اما احتمالاً مرور عناوین فصل‌های مختلف کتاب، تا حدی فضای آن را برای شما شفاف‌تر خواهد کرد:

پرسیدن سوال درست، چه فایده‌ای دارد؟

دست‌اندازهایی که در مسیر تفکر نقادانه وجود دارند

درباره‌ی موضوع و نتیجه‌گیری

استدلال چیست؟ (تشخیص استدلال و انواع استدلال)

چه کلمات و عباراتی مبهم هستند؟

درباره‌ی ارزش‌ها و مفروضات (تشخیص ارزش‌ها و تعارض آنها)

در این استدلال چه خطایی وجود دارد؟

این شواهد چقدر مفید هستند؟ (شهود، تجربه شخصی، نظر دیگران،‌ افراد صاحب‌نظر، مشاهده، تحقیق، مطالعه، آنالوژی)

علت دیگری هم برای این معلول وجود دارد

آیا آمار ما را فریب می‌دهد؟

چه اطلاعات مفیدی حذف (پنهان) شده است؟

درباره‌ی انواع نتیجه‌گیری‌های قابل دفاع

این کتاب اثر شایسته‌ی قدردانی بیست و ششمین جایزه‌ی کتاب فصل بوده است.