همه‌ی ما برادریم؛ سیمای انسانی و اخلاقی اسلام

نویسنده: 
محمد اسفندیاری
ناشر: 
نگاه معاصر
نوبت چاپ: 
اول
سال چاپ: 
1393
قطع: 
رقعی
تعداد صفحات: 
223
نوع جلد: 
شومیز
تعداد جلد: 
یک
قیمت: 
12000 تومان

در این کتاب، مؤلف کوشیده است از سیمای انسانی و اخلاقی اسلام پرده بر گیرد و در این دنیای ارتباطات و ابتلائات، مسلمانان را به اخلاق برادرانه فراخواند. در فرازی از مقدمه این کتاب امده است:
راست اینکه از انسانیات اسلام چندان سخنی نرفته و چهره‌ی انسانی آن پوشیده مانده است. اگر پرده از چهره‌ی اسلام گرفته شود، دینی را خواهیم نگریست انسانی، بسیار انسانی. اگر انسانیت از «عدل» می‌گوید، اسلم از «عدل» و «احسان» می‌گوید. اگر انسانیت از «حقوق شهروندان» می‌گوید، اسلام از «حقوق دشمنان» نیز می‌گوید و به «عدالت در عداوت» دعوت می‌کند. اگر دیگران از «حقّ مقابله» می‌گویند، اسلام از دفع بدی با نیکی می‌گوید. اگر دیگران می‌گویند «ببخش، اما فراموش نکن»، اسلام می‌گوید «ببخش، اما فراموش نکن»، اسلام می‌گوید «ببخش و بگذر و فراموش کن»(عفو و اعراض و صفح). اگر امروزه دنیا به نفرت از «خشونت» رسیده است، اسلام در قرنها پیش خطّ بطلان بر خشونت کشید و آن را «جاهلیت» نامید.
اما چگونه می‌توان نگاه کرد و نگریست که این دین انسانی و اخلاقی، برای شماری از مسلمانان ناشناخته است و عده‌ای متعصب و خشن، سیمایی هولناک از آن ترسیم کرده‌اند. دینی که اکنون باید در جهان دادِ حقوق بشر بدهد و مدافع انسان و انسانیت باشد، با رفتار برخی مسلمانان مارق و متعصب و خشونت گرا در جایگاه متهم نشسته است. باورنکردنی است که گروهی در این عصر، که مردم برای لبخند مونالیزا آن همه ارزش قائلند، نقاب خشونت به سیمای اسلام می‌زنند. اکنون در جهان اسلام، از عراق و سوریه تا افغانستان و پاکستان، هر روزه ده‌ها مسلمان به دست مسلمانانی دیگر کشته می‌شوند. عده‌ای نام خدا را می‌آورند و خلق خدا را می‌کشند؛ به همان آسانی که قصاب نام خدا خدا را می‌برد و سر می‌بُرد. راست می‌گفت گوته: ای قرآن کریم! تو را که پیامبر صلح و صفایی، چسان جاهلان حربه‌ی جدال کرده‌اند.
تعصب و خشونت دو آفت خطرناک است که چهره‌ی اسلام را مخدوش می‌کند و مردم را از آن گریزان. دفاع بد از عقیده‌ای، بدتر از سخت‌ترین حمله به آن است، و یک مدافع بد چنان ضربه‌ای به عقیده‌اش می‌زند که یک لشکر مهاجم نمی‌تواند. دین‌ستیزان نمی‌توانند دین را براندازند، ولی دینداران ستیزه‌خو، دین را از چشم می‌اندازند.
برخی از سرفصل‌های این کتاب خواندنی به شرح زیر است:
- برادری، اصل از یاد رفته
- اخلاق نابرادرانه
- علل نابرادری
- نرمی در برابر تندی
- جمع حقگویی و نرم‌گویی
- تحمل خطای انسانی
- جاهلیت، نام دیگر خشونت
- عدالت در عداوت
- اختلاف، سنت خداوند
- دشمنی با گناه، نه با گناه‌کار
- اخلاق، مهمتر از عقیده