اخلاق اسلامی

نویسنده: 
محمد غزّالی مصری
ناشر: 
احسان
نوبت چاپ: 
دوم
سال چاپ: 
1392
قطع: 
رقعی
تعداد صفحات: 
397
نوع جلد: 
شومیز
تعداد جلد: 
یک
قیمت: 
8000 تومان

پیامبر بزرگوار اسلام(ص) نخستین هدف و غایت بعثت و راه روشن دعوت خود را چنین عنوان می‌کند:
«إنما بعثتُ لأتمّمَ مَکارمَ الاخلاق»[مالک]؛ «بدان مبعوث شده‌ام تا اخلاق کریمانه را کامل نمایم.»
تو گویی این رسالت که مجرای خویش را در مسیر تاریخ زندگی بشری گشوده، و صاحب آن تلاش بزرگی در گسترش شعاع آن مبذول داشته، و مردمان را پیرامون آن فراهم آورده است، جز تقویت فضیلت‌ها و روشن نمودن افق‌های کمال در برابر چشمان بشریت تا با بصیرت و بینایی کامل به‌سوی آن گام بردارند، هیچ هدف دیگری ندارد، ‌و جز آن چیزی نمی‌جوید.
در این کتاب کوشش شده تا نظر خوانندگان به شیوه‌‌های تربیتی و پرورشی موفق و اخلاق و خوی‌های دل‌ربایی معطوف داشته شود که صاحب آخرین رسالت آسمانی با خود آورده است و جهانیان را بدان از گمراهی و سرگردانی نجات داد و راه هدایت و رشد عقلانی را فرا راه بشریت نهاد. تا بدانند و ببینند که در اسلام چه گنج‌های سرشار و ارزشمند اخلاقی و انسانی وجود دارد.
مؤلف در این کتاب تنها به ذکر آیات قرآن کریم و احادیث شریف نبوی اکتفا نموده است و از ایراد شواهد مثال از اقوال و گفتار پیشوایان دین و پند و اندرزهای دانشمندان و بندگان خدا خودداری نموده است تا تنها و تنها از سرچشمه‌های اولیه شریعت مقدس اسلام استفاده کرده باشد.
سرفصل‌های کتاب عبارتند از: ارکان اسلام و زیربنای اخلاق، صدق و راستی، امانت، وفا، اخلاص و نیت پاک، آداب سخن‌ گفتن، دلی بی‌کینه، قوت و شجاعت و پایداری، بردباری و گذشت، سخاوتمندی و بخشندگی کریمانه، صبر و شکیبایی، میانه‌روی و پاکدامنی، پاکیزگی و آراستگی و تندرستی، حیاء و آزرم، إخاء و برادری، اتحاد و همبستگی، دوست‌گزینی، عزت، رحمت و شفقت، دانش و خرد، سود بُردن از وقت و پندگرفتن از زمانه.