عنوان تاریخ
عفرین بین دو گزینه بد و بدتر
(هاشم کرمی - استاد علوم سیاسی دانشگاه گرمیان)
1396/11/30
نقش پیگیری در تربیت - بخش سوم و پایانی
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/11/28
او همیشه بر ضد فلسطین است!
(دکتر تیسیر رجب التمیمی) (ترجمه: عبدالخالق احسان)
1396/11/26
نقش پیگیری در تربیت - بخش دوم
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/11/24
نقش پیگیری در تربیت - بخش اول
(سالم احمد البطاطی) (ترجمه: علی رشیدی)
1396/11/22
٧ ایده در تعامل فرزندان با دوست خودخواه
(دکتر جاسم المطوع) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/11/20
نگاهی به جنگ عفرین از زاویه‌ای دیگر
گفت‌وگو از: اصلاح‌وب
1396/11/17
نام و نهان
(آزاد درویش‌پور)
1396/11/16
بررسی و واکاوی جنگ عفرین در گفت‌وگو با جلال معروفیان فعال اجتماعی
گفت‌وگو از: شاخه‌وان قادری
1396/11/15
جابان الکُردی
(دانا مهرنوس)
1396/11/14
رسالت احزاب و نقش رسانه‌ها
(محمدعلی سوره)
1396/11/14
بازخوانی رفتار سیاسی اردوغان تا بهسازی فضای تحلیلِ گفتمان
(متین لطفی)
1396/11/13
بازخوانی اجماع از نگاه اصولیان اهل سنّت‌
(عدنان فلاحی*)
1396/11/11
چرا از اخوّت اسلامی، فقط هزینه اش سهم ملّت کورد باشد؟!
(جلیل بهرامی‌نیا)
1396/11/09
تجربه موفّق‌ توسعه‌وی اسلامگرایان‌ در مالیزیا
(محمد محمود) (ترجمه: عبدالخالق احسان)
1396/11/08
«شکارچی گرگ» و «شاخه‌ی زیتون»
گفت‌وگو از: اصلاح‌وب
1396/11/06
بازی دوطرفه‌ی ترکیه در عفرین
گفت‌وگو از: اصلاح‌وب
1396/11/05
لزوم واکنش حقوقی- مدنی به تهاجم ترکیه به عفرین
(ستار عزیزی - دانشیار حقوق بین‌الملل)
1396/11/03
٢٢ ایده ساده در تربیت ایمانی فرزندان
(دکتر جاسم المطوع) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/11/02
اصطلاح حاکمیت
(دکتر محمّد‌ عمّاره‌) (ترجمه: واحد ترجمه‌ی اصلاح‌‌وب)
1396/11/01
دوازده قرن سکوت: بازخوانی «مِلک یَمین» از منظر قرآن و فقه – بخش سوّم و پایانی
(عدنان فلاحی)
1396/10/30
مدال عزّت‌ و سربلندی
(ستار آینه‌پور)
1396/10/29
پیشنهاد ارزنده یک فعال شیعه‌مذهب به مسؤولان
(جلیل بهرامی‌نیا)
1396/10/29
پسااسلامگرایی
(آزاد حاجی‌آقایی)
1396/10/27
مروری بر جايگاه اخلاق در اسلام – بخش دوّم
(گردآورنده: حمزه خان‌بیگی – اشنویه)
1396/10/26
معامله با خداوند
(رعنا الیاسی)
1396/10/25
دوازده قرن سکوت: بازخوانی «مِلک یَمین» از منظر قرآن و فقه – بخش دوّم
(عدنان فلاحی)
1396/10/25
جفای متفقهان‌ بر شریعت سمحه و سهله
(دکتر جلال جلالی‌زاده‌)
1396/10/24
شبی که برنامه‌ها تغییر کرد...
(رعنا الیاسی)دلنوشته خانم رعنا الیاسی همسر شهید استاد عبدالله الیاسی
1396/10/23
مروری بر جايگاه اخلاق در اسلام – بخش اوّل
(گردآورنده: حمزه خان‌بیگی – اشنویه)
1396/10/21
مقاومت عفرین، بنا به هر معیار نظامی تا همین الان کمتر از یک حماسه نیست. حتی نامگذاری‌ مقاومت عفرین به عنوان «مقاومت قرن» شاید منصفانه نیز باشد. نبرد در عفرین از معیارهای نبرد نامتقارن نیز گذر کرده است چراکه‌ در نبرد نامتقارن، یکی از طرفین بر دیگری برتری دارد و دیگری نیز از «امکاناتی دیگر» برای جبران برتری طرف اول بهره می‌گیرد. اما در عفرین، نیروهای مقاومت در هیچ زمینه‌ای اعم از جغرافیایی، نظامی، اقتصادی، ارتباطاتی و... در برابر نیروی مقابل، از وضعیت فراتر از عدم تقارن برخوردارند.
دیگر جوانب موضوع پیگیری: الف- مربی نفس خود را وارسی کند مربی باید در جهت توسعه و پیشرفت شخصیت و همچنین نقد خود و رهایی از عیب‌هایش تلاش کند. این کار هم تنها با وارسی کردن نفس و مراجعه و پیگیری مستمر وضعیت خود امکان‌پذیر خواهد بود. روند تخلیه و تحلیه نفس، روندی مستمر است که مربی هیچ‌گاه‌ از آن بی‌نیاز نخواهد بود. این کار بزرگ تنها با پیگیری میسر خواهد شد. وقتی تخلیه نفس از تبعیت‌ هوی و هوس و تحلیه آن به انجام خیرات و فضائل صورت گرفت، آن وقت فرد باید با اهتمام بیشتر نفس خود را بر انجام واجبات و مستحبات و ترک محرّمات‌ و مکروهات و نیت انجام مباحات‌ تحت نظر بگیرد زیرا سستی و سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی، طبیعت نفس است. [٣٩]
ایالات متحده آمریکا در شورای امنیّت‌ سازمان ملل متّحد، از حق وتوی خود بر ضد رد‌ تصمیم ترامپ مبنی بر اعلان قدس به حیث پایتخت نظام غاصب اسرائیل، استفاده نمود. این دلیل جدیدی است بر این‌که‌ اداره آمریکا تصمیم قانونی و درست بین‌المللی را نقض و تخریب نموده و صفت الزام‌آور بودن را از آن سلب می‌کند. در واقع آمریکا به جهانیان اعلان می‌کند که هیچ روزی به مسئله صلح اعتنای نکرده، علاوه بر آن دلیلی دیگری است بر این‌که‌ آمریکا تروریسم واقعی در جهان را به خصوص در قضیه فلسطین مورد حمایت قرار می‌دهد.
بزرگان دین و موضوع پیگیری در فعالیت‌های تربیتی علما و سلف صالح امّت‌ نیز بر پیگیری وضعیت شاگردان خود حریص بودند. اگر در جلسات حاضر نمی‌شدند، جویای حال آنان می‌شدند تا جایی که برای اطلاع از وضعیت آنان به منزل آنان رفته و اگر مریض بودند از آنان عیادت می‌کردند و در تشییع جنازه آنان نیز شرکت می‌کردند. ۱- امام احمد بن حنبل –رحمة‌الله علیه: ایشان یکی از شاگردانش را در حلقه درس نیافت، او بقی بن مخلد بود که بیمار شده بود. امام احمد باخبر شد که او بیمار شده است. بقی می‌گوید: فورا به همراه شاگردان به عیادت من آمدند. در میان اهل مهمانخانه هیاهویی به پا شد، شنیدم که می‌گفتند: نگاه کنید… او خودش است… امام مسلمین است که می‌آید… صاحب مهمانخانه فورا نزد من آمد و گفت:
مقدمه: در عین حال که فعالیت‌های تربیتی پروسه‌ای دامنه دار و گسترده است اما امت اسلامی از آن بی‌نیاز نیست. در اهمیت و جایگاه رفیع فعالیت‌های تربیتی همین بس که خداوند پیامبرش را تزکیه دهنده و مربی روح‌ها و جان‌ها توصیف می‌کند؛ آنجا که می‌فرماید: (هُوَ الَّذِي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِّنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُوا مِن قَبْلُ لَفِي ضَلَالٍ مُّبِينٍ)(جمعه/۲)«خدا كسي است كه از ميان بيسوادان پيغمبري را برانگيخته است و به سويشان گسيل داشته است، تا آيات خدا را براي ايشان بخواند و آنان را پاك بگرداند. او بديشان كتاب (قرآن) و شريعت (يزدان) را مي‌آموزد. آنان پيش از آن تاريخ واقعاً در گمراهي آشكاري بودند»
اگر از رفتارهای خودخواهانه‌ی برخی از دوستان فرزندت شاکی هستی و احساس می‌کنی که روش تعامل با دوست خودخواه را نمی‌داند، من هفت راه حل را به تو پیشنهاد می‌کنم تا به فرزندت بیاموزی چگونه با چنین افرادی رفتار کند. این راه‌حل‌ها عبارتند از: نخست: نقش دوست خودخواه را با فرزندت بازی کن؛ با او حرف بزن سپس واکنش او را ببین. بیین با تو چگونه رفتار می‌کند آن وقت خواهی دانست آیا فرزندت روش تعامل با دوست خودخواه و متکبر را می‌داند یا در برابر او ضعف نشان می‌دهد؟ مثلاً‌ در حالی که فرزندت مشغول انجام تکالیف مدرسه است او را به بازی کامپیتوری دعوت کن؛ گفت‌وگو‌ را شروع کن و ببین چگونه واکنش نشان می‌دهد؟
گفت‌وگوی کوتاه اصلاح‌وب با دکتر میثم بادامچی درباب جنگ عفرین*  اشاره: در پی حمله‌ی نظامی ارتش ترکیه به منطقەی عفرین در شمال سوریه، اصلاح‌وب پرسش‌‌هایی را با تنی چند از کارشناسان مسائل سیاسی منطقه در میان نهاده است. پرسش و پاسخ کوتاه اصلاح‌وب با میثم بادامچی کارشناس مسائل خاورمیانه، در پی می‌آید. شایان ذکر است که نظرات کارشناسان محترم لزوماً نظر مختار پایگاه اطلاع‌رسانی اصلاح نیست و فقط جهت تنویر و واکاوی بیشتر مسئله، منتشر می‌شود.
نامم را پدرم انتخاب کرد! نام خانوادگی را یکی از اجدادم! دیگر بس است! راهم را خودم انتخاب خواهم کرد. . . (شریعتی)   آنکس که بدم گفت، بدی سیرت اوست وانکس که مرا گفت نکو، خود نیکوست حال متکلّم‌ از کلامش پیداست از کوزه همان برون تراود که در اوست شیخ بهایی   نام و بعضاً القاب به‌مثابه‌ی نام‌های خانوادگی، معرّف‌ و نمایان‌کننده‌ی قسمتی از شخصیّت‌ نام‌گذارنده است که در مورد اول که نام باشد، والدین نقش اصلی را در نام‌گذاری‌ها ایفا می‌کنند و به عبارتی بخشی از شخصیت والدین در نام فرزند ریزش می‌کند. در مورد القاب نوع شخصیّتی‌ که شخص از خود به جامعه معرفی می‌نماید، جامعه را به سمتی هدایت می‌کند که آن نام را بر وی حمل کنند؛
شهر کُردنشین عفرین واقع در شمال غرب سوریه از روز شنبە ۲۰ ژانویە آماج حملات گسترده ارتش ترکیه و گروه‌های معارض دولت سوریه است. خبرگزاری‌ها از تلفات گسترده نظامیان دو طرف و همچنین کشتار غیرنظامی‌ها حکایت دارند. تحلیگران از اهداف ترکیه برای حمله به عفرین، آینده این جنگ و همچنین مواضع ابرقدرت‌ها مخصوصا ایالات متحده آمریکا تحلیل‌های متفاوتی دارند. در این رابطه گفت‌و‌گویی داشتیم با «جلال معروفیان» عضو شورای مرکزی جماعت دعوت و اصلاح و فعّال‌ اجتماعی که توجّه‌‌تان را در ادامه به آن جلب می‌کنیم: توجه: انعکاس نظرات کارشناسان محترم، لزوماً دیدگاه مختار پایگاه اطّلاع‌رسانی اصلاح نیست. - برخی از تحلیلگران، حمله ترکیه به سوریه را دام ایالات متحده برای این کشور تلقّی‌ می‌کنند؛ از نظر شما ترکیه از تهاجم به عفرین در سوریه چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
سپاس و ستایش خدواند یکتا را که با کلام نورانی خویش «قل سیروا فی الارض» را به ما آموخت تا با تحقیق و تدبّر‌ از سرگذشت پیشینیان خود آگاه شویم و با عبرت از آن، آینده خویش را بر اساس صراط مستقیم بنا کنیم.  از جمله شخصیّت‌های تاریخی که محقّقان‌ صفحاتی از تاریخ خود را به وی پرداخته‌اند «جابان ِکُرد» یا همان «جابان الکُردی» می‌باشد. تحقیقات محقّقین‌ درباره «جابانِ کُرد» را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد: ١- کسانی که جابان کُرد را شخصیّتی‌ غیرواقعی می‌دانند این‌که‌ کسانی معتقدند «جابان کُرد» شخصیتی غیرواقعی بوده است و نامی از وی در منابع نیامده است باید گفت منابع تاریخی معتبر در میان کُردها به صحابه‌ای چون جابان الکُردی اشاره کرده‌اند
متأسّفانه‌ خاورمیانه هر روز و هر لحظه آبستن حوادث و اتّفاقات‌ غیرقابل پیش‌بینی و بعضاً‌ تأسّف‌باری است. به محض روشن کردن تلویزیون باید منتظر اخبار تکان دهنده و دلخراش و جنگ و گریز باشیم که یک طرف و یا هر دو طرف آن مسلمانان معتقد و ملتزم و مدافع به ظاهر اسلام می‌باشند. گویا این‌که‌ رسانه‌های نوشتاری و شنیداری به جای پرداختن به نیازهای روزمره و اساسی و کمک به ارتقاء سطح فکری جامعه‌، اصلاح رویه‌های غلط و ترویج تفکر اعتدالی و آگاهی‌بخشی، هدفی جز انعکاس قتل و کشتار، آوارگی، دربدری، بدبختی و نکبت‌باری مردمی مظلوم و بریده از یک زندگی شرافتمندانه و به‌دور از جار و جنجال ندارند. در این بین رفتار و عملکرد و اعلام مواضع احزاب و تشکّل‌‌ها و گروه‌های فعّال‌ در عرصه‌ی مدنی و حکمرانی به مراتب تأسّف‌بارتر است.
سیاست، ابزارِ گسترش حوزه‌ی نفوذ است. این نفوذ یا در جهت خدمت (نفعِ عمومی) است یا در جهت منفعت (نفعِ شخصی)؛ یا در چارچوب اخلاق و رعایت موازین حقوقی است یا غیراخلاقی بوده و با نقضِ حقوق بشر همراه است. در هر صورت، سیاست‌مدارانِ ذی‌منصب می‌کوشند تا به آخرین پلّه‌ی قدرت برسند. این چشم‌انداز، آرزویی پاک اما تدبیری پوک است. هر ذی‌منصبی همچون فوّاره‌ی آب، اوجی دارد. آنکه اوج خود را شناخت و عرصه را در اوج ترک نمود، نامش در تاریخ، جاودان و ماندگار می‌ماند و آنکه حرص داد و زیاده‌خواهی کرد و چنگ و دندانِ بقا و توسعه‌طلبی بر کُرسی قدرت کشید، آغار افولش را باید به تماشا نشست.
١ـ مقدمه: تعریف اجماع واژه‌ی «إجماع» در زبان عربی معانی متعددی دارد. نابغة الذبیانی(متوفی حدود ١٨سال پیش از هجرت)[١] می‌گوید: اِجمَعْ مِحاشَكَ يا يزيدُ فإنّي .. أعدَدتُ يَربُوعاً لكم وتَميماً[٢] یعنی: «ای یزید! افرادت را جمع کن که من گوشتی از راسته و مازه برایتان آماده کرده‌ام.» هم‌چنین در قرآن کریم آمده که نوح -علیه السلام- خطاب به معاندانش گفت: «فَأَجْمِعُواْ أَمْرَكُمْ وَشُرَكَاءكُمْ»(یونس٧١) که در این‌جا نیز «اَجمعوا» به معنای «گردآوردن» و «واحد شدن جمع» است. روشن است که این جمع شدن و گرد آمدن می‌تواند از سر اراده و اختیار و یا اتفاقی و غیرارادی باشد و این دو قضیه(گردآمدن و اراده به آن) تلازمی ندارند؛[٣] یعنی ممکن است عده‌ای به واسطه‌ی اراده‌ی قبلی، برسر موضوع یا در جایی گرد آیند یا اینکه ناخودآگاه چنین چیزی حاصل شود.
آشفتگی فکری-سیاسی مسلمین و نبود مرجعیتِ عقیدتی و سیاسی در جهان اسلامِ فعلی، عوارض ویرانگری به دنبال دارد؛ تعدّد چالش‌های‌ فراروی مسلمین، سبب تعدّدِ پاسخ‌ها‌ و شکل‌گیری‌ تشکّل‌های‌ متعدّد حول این پاسخ‌ها گشته و به علل فراوان، هر یک از این دغدغه‌داران بازسازی عزّتِ مسلمین، به صراحت یا ضمنی فقط خود را بر حق می‌داند و بقیه را جاهل یا خائن می‌خواند! کوردها یکی از اصلی‌ترین مؤلّفه‌های اجتماعیِ خاورمیانه، سهم‌شان از نظم ناسیونالیستیِ پساعثمانی، محرومیّت‌ و پراکندگی و فرودستی و راندگی و درماندگی بوده است و بر اثر موقعیت مرزی و ناهمگونیِ قومی-فرهنگی، هدف بدبینی و مهارگریِ زورمدارانه‌ی حکومت‌های مرکزی بوده‌اند
مالیزیا در مدت چند سال محدود توانست از یک دولت عقب‌مانده که شهروندانش در کوه‌ها و جنگلات زندگی می‌کردند، به یک دولت جدید و عصری تبدیل گردد که دارای زیربنای قوی و اقتصاد توسعه‌یافته و آموزش عالی باشد. متخصّصان‌ توسعه و انکشاف می‌پرسند که مردم مالیزیا چگونه توانستند بر آن طبیعت سخت و خشن کوهستانی غلبه نموده و آن را به باغچه‌های ثرومندی تغییر دهند که هر شنونده و بیننده را به حیرت می‌اندازد؟ چگونه توانستند این همه موفقیت‌های چشمگیر و حیرت‌انگیز را در عرصه‌ی صنعت، زراعت، گردشگری و تکنولوژی نصیب گردند؟
گفت‌وگوی اختصاصی اصلاح‌وب با عبدالعزیز سلیمی، نویسندە و کارشناس مسائل دینی درباب حملەی نظامی ترکیە بە عفرین   -------------- اشارە: بە دنبال حملەی نظامی ترکیە به عفرین در شمال شرق سوریە اصلاح‌وب چند پرسش اساسی را با چند کارشناس در میان گذاشتە است و پاسخ‌های ایشان را بە محضر مخاطبان عزیز عرضە می‌دارد. تذکار این نکته لازم است که انعکاس نظرات کارشناسان محترم، لزوماً دیدگاه مختار پایگاه اطّلاع‌رسانی اصلاح نیست.
اصلاح‌وب: ارتش ترکیه با تروریستی‌خواندن یگان‌های مدافع خلق (YPG) و با ادّعای مبارزه با تروریست، از روز ٢٠ ژانویه وارد خاک سوریه شده است و شهر کُردنشین «عفرین» در شمال‌غرب این کشور را آماج حملات خود قرار داده است. نیروهای دموکراتیک سوریه ادّعای ترکیه را مبنی بر ارتباط این گروه‌ها با عوامل تروریستی و وجود داعش در عفرین، رد کرده‌ و آن را انحراف افکار عمومی قلمداد کرده‌اند. اصلاح‌وب در رابطه با حمله‌ی اخیر ارتش ترکیه که عملیات «شاخه‌ی زیتون» نام دارد، گفت‌وگویی داشته است با «عبدالعزیز مولودی» کارشناس مسائل سیاسی که توجّه‌تان را در ادامه به آن جلب می‌کنیم.  تذکار این نکتە لازم است که انعکاس نظرات کارشناسان محترم درباب این رخداد، لزوماً دیدگاه مختار پایگاه اطّلاع‌رسانی اصلاح نیست.
در نظام حقوق بین‌الملل، هرگونه حمله مسلّحانه‌ یک دولت به سرزمینی بیگانه، اقدامی نامشروع است مگر آنکه آن حمله در مقام دفاع مشروع و مسبوق به تهاجم خارجی انجام شود (همانند دفاع مشروع ایران در برابر تهاجم دولت عراق در سال 1359) و یا آنکه شورای امنیت سازمان ملل متحد به موجب فصل هفتم منشور ملل متحد، مجوز توسّل‌ به زور را در راستای اعاده صلح و امنیت بین‌المللی صادر کرده باشد (همانند مجوز شورای امنیت در قطعنامه 678 جهت اخراج عراق از کویت). هرگونه توسل به زور جز در موارد دفاع مشروع و یا مجوز شورای امنیت، عمل تجاوزکارانه (aggression) محسوب می‌شود و در اساسنامه دیوان بین‌المللی کیفری، مرتکبان تجاوز مسئولیت کیفری دارند
از برخی از دوستان و آشنایان پرسیدم شما بیشتر تحت تأثیر کدام عمل دینی پدر یا مادرت قرار گرفته‌ای و باعث ازدیاد ایمان و تقوایت شده است؟ پاسخ‌ها متفاوت بود؛ یکی پاسخ داد: «مادرم همواره ما را به خواندن اذکار صبح و شام سفارش می‌کرد و ما هم این اذکار را با او تکرار می‌کردیم. در هنگام رفتن برای مدرسه برایمان دعا می‌کرد و می‌گفت: امیدوارم خدا شما را در پناه خود محفوظ بدارد و موفق کند. پدرم نیز همواره این دعا را تکرار می‌کرد: خدایا فرزندانم را صالح و نسبت به پدر و مادر نیکوکار گردان. وقتی پدرم از نماز صبح باز می‌گشت صدای درب منزل و گام‌های آرامش همواره در ذهنم می‌گردد. مادرم مدام سوره‌های معوذتین را می‌خواند بر دستانش می‌دمید و سر و روی ما را با آن مسح می‌کرد.»
درست است که خداوند متعال می‌فرماید: «حکم تنها به دست خداست.» (إِنْ الْحُكْمُ إِلاَّ لِلّهِ) [انعام:57]. اما فکر سطحی و منحرف قایل به تناقض میان حاکمیت خدا و حاکمیتی است که بشر از رهیافت حاکمیت الهی بر مؤمنان در اختیار دارد. این تناقض نظریه‌ی خلافت الهی انسان را نادیده می‌انگارد و نمی‌پذیرد که خداوند انسان را جانشین قرار داده است تا حاکمیت او را در زمین بر پا دارد. خدای متعال داود را به عنوان خلیفه‌ی خود در زمین برگماشت تا میان مردم به حق حکم کند؛ یعنی حکم خدا را اجرا کند: «يَا دَاوُودُ إِنَّا جَعَلْنَاكَ خَلِيفَةً فِي الْأَرْضِ فَاحْكُم بَيْنَ النَّاسِ بِالْحَقِّ وَلَا تَتَّبِعِ الْهَوَى فَيُضِلَّكَ عَن سَبِيلِ اللَّهِ» [ص:26]. «ای داوود ما تو را در روی زمین خلیفه [خود] برگماشته‌ایم، پس در میان مردم به حق داوری کن، و از هوی و هوس پیروی مکن.»
آیه‌‌ی هشتم (الاحزاب٥٠) «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ اللَّاتِي آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَمَا مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّا أَفَاءَ اللَّهُ عَلَيْكَ وَبَنَاتِ عَمِّكَ وَبَنَاتِ عَمَّاتِكَ وَبَنَاتِ خَالِكَ وَبَنَاتِ خَالَاتِكَ اللَّاتِي هَاجَرْنَ مَعَكَ وَامْرَأَةً مُّؤْمِنَةً إِن وَهَبَتْ نَفْسَهَا لِلنَّبِيِّ إِنْ أَرَادَ النَّبِيُّ أَن يَسْتَنكِحَهَا خَالِصَةً لَّكَ مِن دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنَا مَا فَرَضْنَا عَلَيْهِمْ فِي أَزْوَاجِهِمْ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ لِكَيْلَا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا» (الاحزاب٥٠)[١] در این آیه مجدداً با تفکیک بین ازواج و ملک یمین مواجه هستیم. نکته‌‌ی جالب در آیه‌‌ی فوق این است که علاوه بر ملک یمین، دسته‌ی دیگری از زنان نیز برای پیامبر علیه السلام، حلال شمرده شده‌‌اند. حال اگر با همان منطق مخدوش ـ که تسرّی را جایز می‌داند ـ به سراغ تفسیر این آیه برویم بایستی حکم کنیم که همبستری پیامبر -علیه السلام- ـ بدون عقد نکاح ـ با تمام دخترعموها و دخترعمه‌‌ها و دختردایی‌‌ها و دخترخاله‌‌های ایشان نیز جایز بوده است!
زلزله‌ی ۲۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ استان کرمانشاه، رویداد تلخ و دلخراشی بود، که اثرات آن تا سال‌ها در ذهن و خاطره زلزله‌زدگان باقی خواهد ماند. کسانی که در عرض چند ثانیه زندگی‌شان زیر و رو شد؛ هست و نیست‌شان از بین رفت و عزیزترین عزیزان خود را از دست دادند. امّا‌ این رویداد تلخ، علاوه براین صفحه سوزناک و دلخراش، صفحه‌ای زیبا و امیدبخش دیگری داشت. استان کرمانشاه؛ به‌ویژه شهرستان‌های زلزله‌زده سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی، صحنه بزرگ نمایشنامه‌ای بود که در آن مردم ایران از همه اقوام، مذاهب و گرایش‌های سیاسی، به زیبایی هنرنمایی کردند و جلوه‌های بسیار زیبایی از همدلی، نوع‌دوستی، ایثار و گذشت به نمایش گذاشتند.
جناب آقای علیرضا کمیلی یکی از فعّالان‌ شیعه و از اعضای برجسته تشکل «امّت‌ واحده» در پیشنهادی بی‌سابقه و ستودنی از مسؤولان کشور خواسته‌اند با توجه به حسّاسیّت‌ و پرهیز اهل سنّت‌ در باب وام‌های اعطایی توأم با سود درصدی، به اهل سنّت‌ آسیب‌دیده در زلزله اخیر استان کرمانشاه، وام بدون سود پرداخت شود! من البته اعتراف می‌کنم که «چه شایسته باشم که خواهم بهشت؟! / نمی‌زیبدم ناز با روی زشت» و ارتکاب این جسارت، نتیجه اغواگری رفیق نیک‌اندیشم جناب کمیلی است و تمام مسؤولیت ناشی از آزردگی احتمالی خاطر مسؤولان نیز متوجه خود ایشان است! ضمن سپاس از این برادر ارجمند بابت این خیرخواهی ارزشمند، عین متن پیشنهاد ایشان با توجه به اهمّیّت‌ موضوع، بازنشر می‌گردد:
دو مفهوم پسااسلامگرایی و پساانقلابی از جمله مفاهیمی هستند که در سال‌های آتی از طنین قدرتمندتری در تحلیل اندیشه‌ی سیاسی ایران برخوردار خواهند شد. ابعاد این دو مفهوم هر چند در نگاهی اجمالی چرخشی را نسبت به اندیشه‌ی روشنفکری‌سیاسی سال‌های ابتدای انقلاب یا اندیشه‌ی رسمی جمهوری اسلامی به نمایش می‌گذارند، اما با نگاهی موشکافانه‌تر به نظر می‌رسد این اصطلاح را نباید صرفاً‌ به مثابه امری تاریخی یا به طور اخص پایان اسلامگرایی در ایران تلقی کرد. آصف بیات به عنوان مبدع مفهوم پسا‌اسلامگرایی، براین باور است که این اصطلاح مبین دو فرایند همزمان اسلامیزه کردن و نیز پسا‌اسلامگرایی است.
ویژگی‌های نظام اخلاقی اسلام:  قرآن کریم ضمن معرفی مفاهیم و ارزش‌های عمومی اخلاق در دو مرز نور و ظلمت؛ مانند: خوبی و بدی، حق و باطل، زشتی و زیبایی، تقوی و پرهیزکاری، زهد و پارسائی، عدل و انصاف، استبداد و ظلم، از ویژگی‌های اخلاقی اسلام سخن گفته، فرق آن را با مکاتب اخلاقی دیگر تبیین نموده، فهم و درک درست و علم و دانش، کردار نیک و گفتار نیکو را به عنوان روش‌هایی که ارزش‌های اخلاقی را در جامعه پیاده می‌کنند، معرفی کرده و به شدت با عناصر ویران‌گر اخلاقی؛ چون: خواهشات نفسانی، شیطان و اهریمن خرابکار، دنیاپرستی و مادی‌گری در ستیز است. ویژگیهای ممتاز نظام اخلاقی اسلام عبارتند از:
آن هنگام که زیر سنگ تاریک در اوج تنهایی خداخدا می‌کردم؛ غافل از این‌که‌ خدا کنار من بود (اینما تکونوا معکم) خدابا شماست؛ هرکجا باشید،شما تنها نیستید. ثانیه‌ها بسی طولانی‌تر از گذر سال‌های عمر من بود... و مهربان خالق من چه زیبا با اسباب (موبایل) زیر دستم قبر تاریکم را روشن نمود... و چه زیبا دست و پای مرا بسته بود تا ناتوانی مرا در برابر قدرت بیکران خود به من بنمایاند... و باز چه زیبا انگشت شصت دست چپم را وسیله بازگشت من به دنیای خاکی نمود... در آن حال چه معامله‌ها با خدای خود کردم وقتی کارنامه نیمه‌تمام خود را دیدم؛ معامله‌ای صادقانه بین من و خدای من؛ خالق من از نیّت‌ درون من آگاه بود؛ معامله‌ای که در آن نیاز به کاغذوقلم، شاهد و گفتار نبود؛
عدنان فلاحی: باری، قبل از ورود به بررسی احتمالات تفسیری فوق، لازم است به این نکته اشاره کنیم که آیه النساء٢٤ نیز به‌مانند آیه‌ی النساء٣، هیچ دلالتی یا ارتباطی با مفهوم تسرّی ندارد و چنان که بافتار آیات پیشین و پسین (٢٢،٢٣ و ٢٥) نشان می‌دهد این آیه درصدد بیان احکام مربوط به «نکاح» و برشمردن آن دسته از زنانی است که نکاح با آن‌ها حرام است و مجدداً تکرار می‌کنیم که کم یا زیاد دلالتی بر مفهوم مجعول تسری ندارد. حجّت‌ ما آن است که آیه‌ی النساء٢٢ با عبارت «نکاح» آغاز می‌شود: «وَلاَ تَنكِحُواْ مَا نَكَحَ آبَاؤُكُم مِّنَ النِّسَاء إِلاَّ مَا قَدْ سَلَفَ»[١] و آیه ی٢٣ نیز در ادامه‌ی این آیه، به برشمردن مابقی زنانی که نکاح با آن‌ها حرام است می‌پردازد و سپس به آیه‌ی مورد بحث می‌رسیم که «ازدواج/نکاح» با «المحصنات» ـ جز ملک یمین ـ را حرام می‌داند
اختلاف‌نظر و برداشت از خصوصیّات‌ انسان و اجتهاد‌، موتور محرّکه‌ی دین اسلام است‌‌، که از آغاز اسلام همدوش یکدیگر در عرصه فقاهت ظهور کرده‌اند. نمی‌توان هیچ برداشتی را عین دین و یا هر اجتهادی را مصاب دانست‌‌. پیامبر اسلام –صلّی‌الله علیه و سلّم– اجتهاد و اختلاف برداشت را تأیید‌ کرده‌اند و در عین حال اجتهاد را دو قسم دانسته‌اند‌‌؛ اجتهاد خطا و اجتهاد درست‌‌، که حتی برای تشویق مسلمانان برای مجتهد مخطی‌ یک اجر قرار داده‌اند. اما آنچه که مشکل‌ساز است‌‌، اصرار بر اجتهاد غلط و مخالف مقاصد شریعت و عدالت اسلامی است؛ که نمونه‌های فراوان آن را در کتاب‌های فقهی می‌بینیم‌.
ساعتی از نماز عشا گذشته بود و به‌روال هر شب، آکار کوچولو منتظر بود همراه بابا به خونه پدربزرگش بره؛ امّا بابای آکی کوچولو با نگاهی غریبانه به من، برنامه‌اش را تغییر داده بود به بهانه... من هم قبول کردم... بابای آکی کوچولو رو به من کرد و گفت: «به دایی فری زنگ بزن بیاد دنبالتون برید تا ساعت یازده برنگردید...» دست اکی کوچولو رو گرفتم و از پله‌ها پایین رفتم و برخلاف هرشب، تا سر کوچه دنبال اکی قدم زدم... با رسیدن آکی کوچولو به سرکوچه و دیدن راننده‌ی آشنا، به دایی فری زنگ زدم که به آمدن او نیازی نیست... انگار تمام برنامه‌های امشب تغییر داده شده بود...
مقدمه: بدون شک قرآن کریم تنها برنامه‌ی زندگی است که سعادت و خوشبختی را برای هر فرد تضمین می‌کند؛ در این اساسنامه که از سوی خالق و آمر انسان تنظیم شده، نیازهای ریز و درشت او برای رسیدن به کمال سعادت و خوشبختی مطرح شده است. دین اسلام مجموعه‌ای از عقاید و تعالیم و دستورات عملی می‌باشد که در قالب تعالیمی هدایت‌بخش بر قلب پیامبر –صلّی‌الله علیه و سلّم– از جانب خالق حکیم وحی شده است و نظام اخلاقی را به صورت مجموعه آموزه‌هایی که راه و رسم زیستن به نحو شایسته و بایسته را در آن ترسیم کرده، بایدها و نبایدهای ارزشی حاکم بر رفتار آدمی را تبیین نموده است، در نتیجه بخوبی به رابطه‌ی تنگاتنگ دین و اخلاق پی خواهیم برد و اخلاق را پاره‌ای ناگسستنی از دین به شمار خواهیم آورد.
همزمانی محتوا